de ce mergem de fapt la Iasi?

Home » de ce mergem de fapt la Iasi?

Festivalul International de Neoavangarda

* editia a II-a, 4-8 iunie

Festivalul cuprinde 3 sectiuni – literatura, arta plastica, spectacol teatral – pornind de la ideea ca neoavangarda, ca si avangarda altadata, este o miscare redutabila de tulburare a codurilor clasticizate, de dinamitare a locurilor comune, avind la baza experimentul, iar experimentul e cel care aduce noul si originalitatea in arta.

Program

Miercuri 4 iunie

Ora 15.00: Clubul Bursei – Deschiderea Festivalului International de Neoavangarda, editia a II-a – Fundal: film si foto din editia precedenta

Ora 17.00: Piata Unirii, B-dul Stefan cel Mare, Strada Lapusneanu – Parada mastilor, Teatrul „G. Bacovia”, Bacau

Ora 17.30: Parcul Voievozilor – Spectacol de teatru: “Vreau sa numar stelele”, de Ion Sava. Regia: Bogdan ULMU – Teatrul “G. Bacovia”, Bacau

Ora 19.00: Teatrul National, Sala Studio – Spectacol de teatru “Harap Alb”. Regia si scenografia: Emil COSERU – Universitatea de Arte “G. Enescu”, Facultatea de Teatru, Iasi

Parcul Voievozilor

* ora 20.00 – “Amintirea paradisului”, spectacol muzical al cantautorului Florin SASARMAN

* ora 21.30 – Spectacolul de teatru: „Ultimul Godot”. Adaptare de Aurel LUCA dupa Matei VISNIEC si Samuel BECKETT. Regia: Aurel LUCA (Teatrul “Ludic” al Casei Studentilor, Iasi) si Spectacolul de teatru poetic: “Actorul”, dupa versuri de Mircea DINESCU (Teatrul “Masca” Bucuresti)

* ora 22.30 – Spectacol de muzica si poezie al cantautoarei Ada MILEA

Joi 5 iunie

Ora 10.00 – Muzeul “Mihai Eminescu”, Parc Copou:

* Vernisajul expozitiei de pictura Iurie MATEI – prezinta Serban FOARTA si Daniel CORBU

* Spectacol teatral: „Guturaiul oniric”, de Eugen IONESCO – Regia: Bogdan ULMU

* Recital de poeme in lectura poetilor participanti

Ora 12.30 – Muzeul Literaturii Romane, Pod Pogor – fiul:

* Colocviu: “Avangarda de dupa avangarda. Tendinte neoavangardiste in literatura si arta contemporana”

* Vernisajul expozitiei de pictura si grafica Alex IVANOV – prezinta: George MIHALCEA – participa scriitori din tara si strainatate prezenti la manifestari

* Lansarea cartii “Neoavangarda romaneasca”, vol. I, de Daniel CORBU – prezinta: Ion POP si Theodor CODREANU

* Lansarea Albumului “Victor Brauner – la izvoarele operei” (Editura “Hasefer”) – prezinta Emil NICOLAE

Ora 15.30 – Strada Lapusneanu:

* “Il cunoasteti?” – Spectacol teatral de Eugen IONESCO. Regia: Bogdan ULMU

* Lansari de carti semnate de Adam PUSLOJIC (Serbia), Riad AWAD (Siria), Evgheni STEPANOV (Rusia), Serban FOARTA, Gellu DORIAN, Nichita DANILOV, Liviu Ioan STOICIU

* “Scrieti, oameni buni, numai scrieti!” – Panoul cu poeme ad-hoc, ce vor fi publicate in Caietul Festivalului

Parcul Voievozilor

* ora 17.30: Spectacol de pantomima – prezinta actorul Valentin LOZINCA

* ora 18.00 – “A douasprezecea noapte” de William SHAKESPEARE – Regia: Liviu LUCACI – Teatrul I.A.T.C., Bucuresti

* ora 20.00 – Spectacol muzical al cantautorului Vali RACILA

Ora 18.00 – Club C.F.R: Spectacol de teatru “Teatrul descompus sau omul – pubela” de Matei VISNIEC – Regia: Gheorghe HIBOVSCHI – Teatrul TANDEM, Piatra Neamt (Actori: Maria HIBOVSCHI si Gheorghe HIBOVSCHI)

Ora 19.00 – Ateneul Tatarasi – Spectacol teatral: “Nevasta lui Hans” de Nichita DANILOV – Regia: Ion SAPDARU

Ora 21.00 – Casa de Cultura a Studentilor, Sala Studio – Spectacol imaginar (teatru & dans), adaptare dupa „Frumoasa calatorie a ursilor Panda povestita de un saxofonist care avea o iubita la Frankfurt” de Matei VISNIEC – Regia: Aurel LUCA – Teatrul „Ludic” al Casei Studentilor, Iasi

Ora 21.30 – Sage Cafe – Academia neconventionala. Happening Serban FOARTA si Cassandra CORBU

Vineri 6 iunie

Ora 10.00 – Muzeul Literaturii Romane, Pod Pogor – fiul:

* Colocviu: “Avangarda si neoavangarda, azi”

* Spectacol teatral – “Sfoara” de Matei VISNIEC – Regia: Bogdan ULMU – Universitatea de Arte “G. Enescu”, Facultatea de Teatru, Iasi

* Lansarea cartii “Schimbarea la fata” de Theodor CODREANU – prezinta: George MIHALCEA

Ora 15.00 – Strada Lapusneanu:

* Lansari de carti semnate de Gaal ARON (Ungaria), Salah MAHDI (Irak), Sveta LITVAK (Rusia), Johann LIPPET (Germania), George VULTURESCU, Liviu Ioan STOICIU, Vasile PROCA, Daniel CORBU

* Moment Tristan Tzara. Lansarea cartii „Les oeuvres theatrales/ Opere dramatice”, prefata Henri BEHER, traducere de Vasile ROBCIUC – prezinta: Vasile ROBCIUC, Bogdan ULMU

* Spectacol de teatru: “Despre Kolka si cum a zburat el in Brazilia, iar Petka nu a crezut o iota” de Daniil HARMS – actori: Georgeta LOZINCA, Valentin LOZINCA – Regia: Valentin LOZINCA – Teatrul de Stat Tg. Mures

Parcul Voievozilor

* ora 18.00 – Spectacol de teatru in premiera absoluta: “Negutatorul de ochelari”, de Tudor ARGHEZI – Regia: Bogdan ULMU

* ora 19.00 – Spectacolul “Work Shop” body-painting – Regia: Ligia GROZDAN (lector, Facultatea de Teatru, Iasi)

* ora 20.30 – Spectacol muzical sustinut de Matei ULMU

ora19.00 – Teatrul National “Vasile Alecsandri”, Sala Studio – “Iov si salubrizarea” de Calin CIOBOTARI – Regia: Ovidiu LAZAR – Actori: Dionisie VITCU si Petru CIUBOTARU

Simbata 7 iunie

Ora 10.00 – Muzeul Literaturii Romane, Pod Pogor – fiul:

* Colocviu: “Avangarda – miscare artistica si sociala”

* Fondarea Institutului European de Cercetare a Avangardei si Neoavangardei

* Spectacol teatral: “Animalul care devora oameni” de Matei VISNIEC – Regia: Bogdan ULMU – Universitatea de Arte “G. Enescu”, Facultatea de Teatru, Iasi

Parcul Copou – Teiul lui Eminescu

* ora 11.00 – Spectacol teatral cu piesa “Tara lui Guffy” de Matei VISNIEC – Regia: Alexandru BOUREANU – Facultatea de Teatru Craiova

* Recital de poeme in lectura poetilor invitati

* 12.30-13.30: Spectacol de teatru: “Viata mea sexuala” – Regia: Radu OLAREANU – Institutul de Teatru Tg. Mures

Ora 16.00 – Ateneul Tatarasi:

* Vernisajul expozitiei de carti, reviste si materiale avangardiste – prezinta: Benoit VITSE

* Decernarea premiilor Festivalului International de Neoavangarda, editia a II-a

* Concert al cantautorului Vasile ASIMNICESEI

* Recital poetic sustinut de actorul Horatiu MALAELE

Ora 21.00 – Muzeul Literaturii Romane, Casa Pogor: Spectacol de teatru: “Alegerea lui Alexandru Sutto” de Dumitru CRUDU – Regia: Benoit VITSE – Teatrul “Ateneul Tatarasi”

Duminica 8 iunie

Ora 11.00 – B-dul Stefan cel Mare: Spectacol de teatru “La Romani” – Teatrul “Masca”, Bucuresti

Ora 19.00 – Parcul Copou, Teiul lui Eminescu – Spectacol de teatru “Gardienii veseli” – Regia: Mihai MALAIMARE – Teatrul “Masca”, Bucuresti

Ora 21.00 – Muzeul Literaturii Romane, Casa Vasile Pogor – Spectacol de teatru: “Alegerea lui Alexandru Sutto” de Dumitru CRUDU – Regia: Benoit VITSZE – Teatrul “Ateneul Tatarasi”

Sursa: www.ZiaruldeIasi.ro!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.